Sahat kula u Mekki

Vrijeme u muslimanskim zemljama određivat će sat u Mekki

Mnoge islamske zemlje prilagodit će svoje vrijme visokoj sat kuli, koja se nalazi u tornju iznad Ka be u Mekki, javlja izvještač agencije Anadolija iz Mekke. Ovu informaciju je najprije objavila televizije Al Jazeera, a očekuje se da se cijeli svijet prilagodi novom “Mekanskom vremenu”.

Kako saznaje novinar agencije Anadolija, u visokom tornju iznad Ka be, gdje je sagrađena i sahat kula, otvorit će se centar za izračunavanje vremena koji će koristiti svim muslimanima.

Veliki sat smješten je na četiri sprata. Na ovom prostoru 2013. planira se otvaranje muzeja. Na jednom od spratova bit će izložene makete, alati i dokumentarci o izgradnji ovo kule. Kula će također imati veliki televizijski ekran preko kojeg će se moći pratiti slike iz svemira, kao i opservatorij za posmatranje Mjeseca te atomski sat. Pomoću ovih pomagala želi se odrediti tačno vrijeme početka mjeseca ramazana, ševala i zul-hidže.

Projekt je pokrenula kraljevska porodica Saudijske Arabije, a očekuje se da će se sve islamske zemlje ravnati prema mekanskom izračunavanju vremena.

U osmanskom periodu vrijeme se izračunavalo prema meridijanu “Arz Halifa” ili “Arz Istanbul” tj. meridijanu koji je prolazio ispod kupole Ajasofije. Godine 1926. to se promijenilo. Tada su turske vlasti prihvatile sistem računanja vremena po Greenwichu (GMT – Greenwich Mean Time).

Projekat utemeljen prije 33 godine u Istanbulu

Godine 1979. na sastanku islamskih zemalja u Istanbulu, kojeg je organizovala Uprava za vjerska pitanja Turske, predloženo je da se u Mekki napravi opservatorij za posmatranje Mjeseca kako bi muslimani imali jedinstven kalendar. No, ozbiljniji koraci u implementaciji tog projekta nisu poduzeti, a većina zemalja nije imala jedinstven datum za početak ramazana i Kurban Bajrama.

U izgradnju utrošeno šest tona zlata

Toranj Zemzem je druga najviša zgrada na svijetu. Njegova ukupna visina zajedno sa sahat kulom, koja je izgrađena na njemu, iznosi 817 metara, što je samo 11 metara manje od najviše zgrade na svijetu (Burj Khalifa). Svakih 46 metara u prečniku nalaze se četiri komada stakla prekrivenih zlatnim listićima. Ova sahat kula predstavlja najvišu sahat kulu na svijetu.

Za proizvodnju stakla, koje je postavljeno na zgradu, korišteno je šest tona zlata. Stakla su urađena tako da odbijaju štetne sunčeve zrake kako unutrašnjost ne bi bila oštećena. Sama kazaljka, koja pokazuje minute, duga je 22 metra i teška 10 tona.

Sa daljine oko 10 kilometara može se jasno vidjeti koliko je sati, a toranj je moguće vidjeti sa daljine od nevjerovatnih 30 kilometara.

Sat ima četiri lica. Na dva je napisano “Allah”, dok je na druge dvije strane napisano “kelime tevhid”. U sredini se nalazi kraljevski amblem, a ispod se vrte različiti kur anski ajeti obasjani led sijalicama.

Razglas je direktno spojen sa zvučnim sistemom na tornju te prilikom ezana emituje na 170 decibela. Ovaj ezan se može čuti na udaljenosti od 10 kilometara.
Svjetlo lasera sa vrha tornja može se vidjeti sa nevjerovatnih 340 kilometara. Kada bi se ova svjetlost usmjerila na bilo koji živi organizam u krugu od 10 kilometara, on ne bi preživio.

Odmah ispod tornja nalaze se četiri kraljevska sprata za posebne goste, kao i jedan sprat rezervisan isključivo za porodicu Saud. Iznad se nalazi terasa sa pogledom na Ka bu.

Na vrhu tornja nalazi se mladi mjesec, simbol islama, prečnika 23 metra. U njemu se, na četiri sprata, nalaze četiri stana. Svaki od stanova ima sobu za odmaranje, mesdžid te mjesto za uzimanje abdesta.

Ova sahat kula oborila je mnogo rekorda, ali još jedna od njenih karakteristika je i to da je čeličnu konstrukciju uradila jedna turska firma.

(Minber.ba)