Kurban-bajramska hutba reisu-l-uleme

Prvi dan Kurban-bajrama je u petak 26. oktobra 2012. godine. Kurban-bajram će se klanjati u 07:53h (u Sarajevu, za vremenske razlike za gradove u BiH u odnosu na Sarajevo kliknite ovdje). Centralna bajramska svečanost bit će u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu. Bajram namaz će imamiti i bajramsku hutbu-poruku održati reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić. U prilogu donosimo Kurban-bajramsku hutbu reisu-l-uleme:

 

KURBAN-BAJRAMSKA HUTBA-PORUKA

 

REISU-L-ULEME DR. MUSTAFE EF. CERIĆA

 

XII

 

Sarajevo

 

Zu-l-hidždže 1433/ Oktobar 2012.

 

 

 

* الله أكبر كبيرا, و الحمد لله كثيرا, و سبحان الله بكرة و أصيلا. لا إله إلا الله وحده لا شريك له. خلق كل شيئ فقدّره تقديرا [تكبير].

 

***

 

* الله الذي جعل لكم الارض قرارا و السماء بناءً و صوّركم فأحسن صوركم و رزقكم من الطيّبات, ذالكم الله ربكم, فتبارك الله ربّ العالمين [تكبير].

 

***

 

*هو الحيّ لا إله إلا هو فادعوه مخلصين له الدّين, و لله علي الناس حج البيت من استطاع إليه سبيلا [تكبير].

 

***

 

*نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و لا مثال له. شهادة تنجي قائلها من عذاب النار. ونشهد أنّ سيدنا و سندنا و مولانا محمداً عبده وحبيبه و رسوله.

 

***

 

* صلي الله تعالي عليه و علي آله و أولاده و أزواجه و أصحابه و أتباعه. و خلفائه الراشدين المرشدين المهديّين من بعده. و وزرائه الكاملين في عهده. خصوصاً منهم علي ساداتنا أبي بكر و عمر و عثمان و عليٍّ. و علي بقيّة الصحابة و القرابة و التابعين, و الذين اتبعوهم بإحسانٍ إلي يوم الدين. رضوان الله تعالي عليهم و علينا أجمعين.

 

***

 

*أما بعد, فيا عباد الله, إتّقوا الله و أطيعوه. إن الله مع الذين اتقوا و الذين هم محسنون.

 

سُبْحَانَ رَبِّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا يَصِفُونَ (43:82)

 

– Neka je hvaljen Gospodar nebesa i Zemlje, koji vlada svemirom i koji je iznad onoga kako Ga neki opisuju! (Kur’an, 43:82)

 

فَسُبْحَانَ الَّذِي بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَيْءٍ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ (36:83)

 

– Neka je hvaljen onaj koji ima vlast i moć nad svim što postoji i kojem će se na kraju sve vratiti! (Kur’an, 36:83)!

 

وَرَبُّكَ يَخْلُقُ مَا يَشَاء وَيَخْتَارُ مَا كَانَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ سُبْحَانَ اللَّهِ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ (28:68)

 

– I zapamti! Tvoj Gospodar stvara što hoće i kako hoće. Oni nemaju pravo izbora. Zato, neka je hvaljen Allah, koji je visoko iznad onih sa kojim Ga neki izjednačavaju! (Kur’an, 28:68).

 

أَمْ لَهُمْ إِلَهٌ غَيْرُ اللَّهِ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ (52:43)

 

– Zar oni drugog boga osim Allaha da imaju?! Neka je hvaljen Allah, On je iznad onih koji hoće da Njemu ravnog imaju! (Kur’an, 52:43).

 

سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ (36:36)

 

– Neka je hvaljen Onaj koji u svemu stvara parove: u onome što iz zemlje niče, u samim ljudima i u onome što oni ne znaju! (Kur’an, 36:36).

 

سُبْحَانَهُ أَن يَكُونَ لَهُ وَلَدٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَات وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً (4:171)

 

– Neka je hvaljen! Zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i na Zemlji, Allah vam je dovoljan kao zaštitnik! (Kur’an, 4:171).

 

وَالَّذِي نَزَّلَ مِنَ السَّمَاء مَاء بِقَدَرٍ فَأَنشَرْنَا بِهِ بَلْدَةً مَّيْتًا كَذَلِكَ تُخْرَجُونَ (43:11)

 

وَالَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا وَجَعَلَ لَكُم مِّنَ الْفُلْكِ وَالْأَنْعَامِ مَا تَرْكَبُونَ (43:12)

 

لِتَسْتَوُوا عَلَى ظُهُورِهِ ثُمَّ تَذْكُرُوا نِعْمَةَ رَبِّكُمْ إِذَا اسْتَوَيْتُمْ عَلَيْهِ وَتَقُولُوا سُبْحانَ الَّذِي سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَمَا كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ (43:13)

 

وَإِنَّا إِلَى رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ (43:14)

 

– Allah je onaj koji s neba s mjerom daje vodu, kojom se mrtvo mjesto vraća u život – tako ćete i vi biti proživljeni! Onaj koji stvara sve stvari i koji vam omogućava da lađom putujete i da vas životinje nose, da vam njihova leđa služe, pa zato kad na njima budete jahali, sjetite se blagodati Gospodara svoga i recite: “Neka je hvaljen Onaj koji je dao da nam jahalice služe, jer mi sami ne bismo moglo to ostvariti”! I recite: “Mi ćemo se sigurno svom Gospodaru vratiti”! (Kur’an, 43:11-14).

 

reis-hutba-bajram-begova-iDraga braćo i sestre, upravo tako! Hadž je ljudsko vračanje Gospodaru nebesa i Zemlje, ljudsko vračanje na početak, ljudsko nadvirivanje na iskon, ljudsko odazivanje Allahu Uzvišenom, koji je pozvao čovjeka da jučer bude na jednom mjestu, Arefatu, sa jednom željom, a to je da čovjek bude uz čovjeka jednako slobodan i jednako sretan i sa jednom porukom, a to je da u cijelom svijetu zavlada mir i sigurnost.

 

“Hadž je propisan u određeno vrijeme i zato” – kaže Uzvišeni Allah – “za vrijeme hadža nema rasprave, nema svađe…”, tj., nema rata, nema ubijanja, nema vrijeđanja i ponižavanja časti i ugleda Ummeta.

 

Ima li važnije i snažnije poruke od ove za islamski Ummet?!

 

Ima li šta važnije danas za muslimane u svijetu od njihovog mira u duši i njihove sigurnosti u kući?!

 

Ima li šta važnije od potrebe da svi muslimani jučer na Arefatu i danas na prvi dan Kurban bajrama budu kao jedna duša i jedno tijelo?!

 

Nema ništa važnije danas od poziva da se zaustave svi ratovi i sva ubijanja među muslimanima od Afganistana do Iraka, Sirije i Libije!

 

Nema ništa važnije danas od poruke da se zaustave svi ratovi protiv muslimana, da se prestane sa ubijanjem civilnog stanovništva u muslimanskim zemljama te da se spriječi nasilje nad muslimanskim maloljetnicama poput maloljetnice Malali!

 

I nema ništa važnije danas od poziva da se prestane sa novim prijetnjama ratom protiv bilo koje zemlje u svijetu, posebno protiv bilo koje zemlje na Bliskom ili Srednjem istoku, jer svako daljnje zaoštravanje u tom dijelu svijeta moglo bi  odvesti cijeli svijet u nesagledivi haos, poput prvog i drugog svjetskog rata!

 

Pa i gore od toga, jer vidoviti ljudi upozoravaju da se današnje čovječanstvo nagelo da udari u zid smrti. Stoga se nameće sudbonosno pitanje na koje se mora dati pravi odgovor: Da li je ljudska vrsta, koja je suočena sa samodestrukcijom, dovoljno inteligentna da promjeni kurs globalne dominacije putem rata i umjesto toga nađe Pravi put mira i sigurnosti, koji će spasiti svijet od samouništenja?!

 

To će biti moguće ako čovjek nauči da voli umjesto da mrzi; to će biti moguće ako čovjek nauči da bude prijatelj umjesto neprijatelj drugom čovjeku; to će biti moguće ako čovjek nauči da dijeli Božje blagodati na zemlji sa svojim bratom umjesto da svog brata izgladnjuje, progoni i ubija iz pohlepe i sebičnosti.

 

Dovoljno je znati da unatoč svim naučnim i tehnološkim dostignućima, kojima se moglo i trebalo osigurati lakši i ugodniji život svim ljudima, danas u svijetu oko milijardu ljudi pati od gladi i neuhranjenosti, 25.000 djece, a to je jedan mali grad, dnevno umire od gladi, dok tri milijarde ljudi u svijetu živi u siromaštvu i u obespravljenosti – pa da shvatimo u kakvom je moralnom stanju današnji svijet, uključujući i islamski Ummet, kojem je od Boga Uzvišenog ukazana čast i obaveza da jučer na Arefatu pokaže jednu drugu sliku čovječanstva, sliku ljubavi prema Bogu i čovjeku, sliku pobožnosti i skrušenosti pred Gospodarom nebesa i Zemlje, sliku zavjeta i poruke mira i sigurnosti za sve ljude dobre volje, sliku vjere i nade za uspjeh na ovome i spas na drugome svijetu za ljudski rod.

 

Upravo tako, unatoč razlikama, muslimani iz cijelog svijeta su jučer boravili na Arefatu jednako slobodni i jednako sretni kao na Obećanom danu i učili dovu za mir i spas čovječanstva; unatoč strahovima, muslimani su jučer na Arefatu doživjeli nadu za svoj i život svih ljudi dobre volje; unatoč patnjama, muslimani su jučer na Arefatu bili sretni što im se posrećilo da budu na mjestu gdje je nastao ljudski život i gdje je upotpunjena posljednja Allahova poruka čovječanstvu; unatoč političkim i režimskim podjelama, muslimani su jučer na Arefatu bili jedinstveni u vjeri i ljubavi.

 

Tako se i mi ovdje i sada treba da osjećamo, jer unatoč razlikama, mi smo danas jedinstveni u vjeri i ljubavi, mi smo danas jednako slobodni i jednako sretni u ovoj nama Obećanoj zemlji, gdje učimo dovu da nas Uzvišeni Allah osnaži u namjeri da budemo zdravi i sposobni kako bismo zaštitili naše majke, kćerke i sestre od silovanja, našu braćo od progona i naš narod od genocida.

 

Jer, unatoč širenju beznađa, mi imamo nadu da će nam budućnost biti bolja od  prošlosti baš kao što se kaže u Časnome Kur’anu: – Tako mi jutra i noći kad se utiša, – Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo! Tvoja budućnost će biti bolja od prošlosti! Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti! Zar nisi siroče bio, pa ti je On utočište pružio, i za pravu vjeru nisi znao, pa te je na pravi put uputio, i siromah si bio, pa te je imućnim učinio? Zato siroče ne ucvili, a na prosjaka ne podvikni, i o blagodatima Gospodara svoga kazuj! (Kur’an, XCII, 1-11).

 

Jer, unatoč nerazumnoj i opasnoj podjeli među političarima, mi smo sigurni u jedinstvo našeg naroda, koji je spreman da brani i čuva svoju čast i slobodu, posebno tamo gdje je još uvijek na djelu aparthejd, kojeg više nema ni u Južnoj Africi. Nažalost, ta vrsta diskriminacije je još uvijek moguća u nekim mjestima zato što se slabima milost ne ukazuje i zato što ovdje još uvijek pravo jačega ima prednost u odnosu na pravo obespravljenoga. Mi dižemo svoj glas protiv diskriminacije na bilo kojoj osnovi, bilo gdje i bilo koga te pozivamo naš narod da ne odustaje od svojih temeljnih ljudskih prava.

 

Jer, unatoč zamkama koje nam se spremaju oko popisa stanovništva, mi smo uvjereni da će ovoga puta naš narod biti na visini moralne odgovornosti, kulturne svijesti i nacionalnog ponosa pa ga lažne dileme, koje mu se svakodnevno nameću, neće zbuniti da zna da je njegova vjera islam, da mu je nacija Bošnjak te da mu je jezik bosanski. Ovo je za naš narod povijesna razdjelnica nakon koje nikad više neće biti moguće zamjenjivati naš vjerski identitet za nacionalni i obratno, kao ni negirati naš bosanski jezik.

 

Dakako, važno je da se to kaže ovdje i sada sa ovoga časnog mjesta u ovome mubarek danu Kurban bajrama. Jer, prije nego tražimo od drugih da poštuju našu vjeru, naciju i kulturu, mi sami moramo biti svjesni, savjesni i odgovorni prema tim vrijednostima i poštivati ih, kao što ih poštuje svaki narod, koji drži do svoje časti, ponosa i slobode. A mi smo, zasigurno, narod koji ima pravo na svoju čast, ponos i slobodu ako ni zbog čega, a ono zbog onih koji su dali svoje živote za tu našu čast, za taj naš ponos i za tu našu slobodu. Njima u čast, svako od nas pojedinačno mora se jasno odrediti na sljedećem popisu i tako osigurati svom potomstvu bolju i sigurniju budućnost, ako Bog da. Osigurati mu slobodu od straha, bijede i nemorala!

 

Jer, unatoč sve većoj opasnosti od droge i alkohola, od trgovine ljudima, od nasilja u porodici i na ulici, od mita i korupcije u našem društvu, kao i sve većeg broja nezakonitih birtija i kockarnica uz osnovne i srednje škole, mi moramo vjerovati u moralni kod, koji treba da nas probudi i da nas sve zajedno pokrene da ustanemo protiv tih društvenih zala koja razaraju naše društvo i našu zajednicu. Ni jedan narod nije pokoren izvana, već iznutra i to baš onda kad izgubi moralni kod, kad izgubi Pravi put, kad zaboravi razliku između dobra i zla u privatnom i javnom životu.

 

No, naše najveće iskušenje danas je siromaštvo i bijeda, te nemogućnost da mladi nađu posao i formiraju obitelj, kao temelj svake zajednice i društva. Ovih dana se čula potresna priča o  ženi koja je privedena na sud zato što je od gazde ukrala šaku brašna. “Sin mi je bio bolestan a unuk gladan. Nisam imala ništa od hrane i zato sam uzela šaku brašna bez pitanja gazde” – pravdala se starica. Ali gazda je insistirao da se žena kazni zbog krađe kao pouka drugima. Sudija nije imao izbor, već da kazni staricu zbog krađe, ali je istodobno zatražio od svih prisutnih u sudu da dadnu prilog kako bi žena platila kaznu, jer ga je bespomoćni pogled starice duboko potresao.

 

Draga braćo i sestre, okrenite se oko sebe u bližem i širem komšiluku i pogledajte ima li gladnih i nezbrinutih oko vas i zapamtite da nema vjere onaj koji zna da mu je komšija gladan a on sit. Kurban bajram je prava prilika da kurbanom počastimo svoje komšije bez obzira na njihovu vjeru i naciju. To je oduvijek bio i ostao bajramski adet u našoj Bosni i Hercegovini, pa neka se taj adet i dalje čuva i njeguje.

 

U Bosni i Hercegovini, pak, nije nikad bio adet da se za Bajram priređuju pijanke i dovode nepoznate pjevačice u mjesta, gdje je Bajram prije svega vjerski i porodični čin oslobođen od harama alkohola i neprimjernog odnosa prema bajramskim adetima i počastima.

 

Draga braćo i sestre, pošto je ovo moja posljednja kurban-bajramska hutba u svojstvu reisu-l-ulme, dozvolite mi da vama ovdje u Gazi Husrev-begovoj džamiji i vama koji nas pratite na malim ekranima u domovini i dijaspori – dozvolite mi da vam kažem da sam sretan i zadovoljan što sam imao priliku da govorim sa ovoga časnog mjesta u nadi da će vam moj govor pomoći da i vi budete sretni i zadovoljni što pripadate Ummetu islama i našoj Islamskoj zajednici, koja može biti ponosna što će na svom čelu imati visoko moralnog i svestrano učenog čovjeka Husein ef. Kavazovića, kojem danas sa ovoga mjesta iskazujemo punu podršku i svega srca dajemo mu Bej’at odanosti sa dovom Allahu Uzvišenom da mu olakša nošenje emaneta vjere i dužnost reisu-l-uleme i vrhovnog muftije u Bošnjaka.

 

Pozivam vas da ga svi zajedno podržimo i stanimo uz njega na njegovom i našem putu uspjeha na ovome i spasa na drugome svijetu.

 

Bože, budi s nama, a ne protiv nas! Bože, sretno okončaj kraj našeg života, uvećaj naše nade, u zdravlju spoji naše dane i noći, naš put i naša očekivanja upiši u Tvoju milost,  polij grijehe naše Tvojim oprostom, pouči nas da ispravljamo naše mahane, uvećaj nam pobožnost, obdari nas znanjem da čitamo nove znakove iz Tvoje vjere, Bože, mi se u Tebe uzdamo i na Tebe oslanjamo!

 

Bože, učvrsti nas na pravom putu, spasi nas od grijeha zbog kojeg ćemo se kajati na Sudnjem danu, olakšaj nam dunjalučke terete, opskrbi nas životom časnih i poštenih ljudi, oslobodi nas i udalji nas od zla zlih ljudi, Tvojom milošću udalji naše očeve, i naše majke, i našu braću, i naše sestre od vatre, o Savršeni  i Svepraštajući, o Plemeniti i Svezaštićujući, o Sveznajući i Svemoćni.

 

Hurmentom ovog mubarek dana molimo Te, Bože, da nam grijesi nestanu, da nam brige prestanu, da nas bolest ostavi, da nas strah napusti, da nas siromaštvo ne prati, da nas bijeda ne vidi, da nas lijenost ne uhvati, da nas krivi put ne prevari, da nas prijatelji ne zaborave, da nas neprijatelji ne progone, da nas izdajnici ne prodaju, da nam narod bude slobodan, da nam  domovina bude ponosna, da nam dom bude siguran, da nam društvo bude pošteno, da nam povratak kući bude uspješan, da borba za istinu i pravdu bude trajna, da nam zajedništvo u vjeri bude omiljeno, da nam život sa komšijama bude dragovoljan.

 

Hurmetom šehida molimo Te, Bože, da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majčina suza bude molitva da nam se više nikada i nigdje ne ponovi silovanje, progon i  genocid! Amin!

 

O Allahu, o Allahu, o Allahu, o Svemilosni, Ti koji si početak za sve početke i kraj za sve krajeve, Ti koji si savršena moć, Ti koji si milostiv prema nemoćnim – miskinima, Ti koji si najmilostiviji od svih milostivih – Ti si Allah, jer drugog boga osim Tebe nema, slava neka je Tebi, mi smo nepravedni prema sebi, Bože, neka je salavat i selam na Poslanika Muhammeda, a.s., na njegovu porodicu i njegove ashabe, i neka je naša zadnja dova: – Hvala Allahu gospodaru svih svjetova!

 

 

 

Braćo i sestre,

 

Neka nam današnji mubarek-dan vrati vjeru, nadu i međuljudsko povjerenje; neka među nama nestane straha, zlobe i zavisti; neka nam zajedništvo povrati samopouzdanje; neka svako radi svoj posao savjesno i odgovorno; shvatimo da je tajna uspjeha na ovome svijetu iskrena vjera i plemenito djelo!

 

Posjetite danas svoju rodbinu, obiđite mezarja svojih najmilijih, otvorite vrata komšiji i okrenite se oko sebe i pogledajte ko treba vašu bratsku ljubav i vašu ljudsku pomoć!

 

Braćo i sestre, vi koji ste ovdje u Gazi Husrev-begovoj džamiji i vi koji nas gledate preko malih ekrana u domovini i dijaspori – svima vama od srca želim sretan Bajram, moleći dragog Allaha (dž.š.) za vaše zdravlje i uspjeh u životu i radu.

 

Molim Boga džellešanuhu da primi naše kurbane i našu žrtvu na putu izgradnje boljeg, pravednijeg i sigurnijeg svijeta za sve ljude dobre volje.

 

Posebno želim Bajram čestitati prognanim, bolesnim i nemoćnim sa dovom Stvoritelju Uzvišenom da prognanim omogući povratak domovima njihovim, da bolesnim podari zdravlje te da nemoćnim povrati snagu! Amin!

 

Sa osobitim željama Bajram čestitam našoj braći u Hrvatskoj, Sloveniji, Sandžaku i Srbiji, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori, te bošnjačkoj dijaspori i svim muslimanima i muslimankama u svijetu:

 

Bajram šerif mubarek olsun!

 

***

 

ألا إن أحسن الكلام وأبلغ النظام، كلام الله الملك العزيز العلاّم. كما قال الله تبارك وتعالى في نظم الكلام: {وإذا قرئ القرآن فاستمعوا له وأنصتوا لعلكم ترحمون}.

 

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم

 

{وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ الله غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ}

 

{جلوس}

 

بارك الله لنا ولكم ولسائر المؤمنين والمؤمنات والمسلمين والمسلمات الأحياء منهم والأموات. برحمتك يا أرحم الراحمين.

 

(الخطبـة الثانية)

 

الحمد لله حمد الكاملين. والصلاة والسلام على رسولنا محمد وآله وصحبه أجمعين. تعظيما لنبيه، وتكريما لفخامة شأن شرف صفيه. فقال عزّ وجلّ من قائل مخبرا وآمرا: إن الله وملائكته يصلّون على النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما.

 

اللهم صلِّ على محمدٍ وعلى آل محمد. كما صليت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم. إنك حميد مجيد. اللهم بارك على محمد وعلى آل محمد. كما باركت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم. إنك حميد مجيد.

 

(اللهم أصلح أحوالنا. وأحسِن أعمالنا. وبلِّغنا مما يُرضيكَ آمالَنا. وَوَلِّ أمورَنا خِيارَنا. ولا تُوَلِّ أمورَنا شِرارَنا. ولا تُؤاخذنا بما فعل السفهاء منا. وكُنْ لنا ولا تكُن علينا. اللهم اجعل هذا البلد آمناً مُطْمَئِنَّاً وسائر بلاد المسلمين برحمتك يا أرحم الراحمين).